جشنواره فرهنگی و ورزشی روستا در قالب بین المللی برگزار خواهد شدبه گزارش پنجشنبه شب ایرنا، سید ابوالفضل رضوی عصر امروز در حاشیه افتتاح نخستین جشنواره ملی فرهنگی ، ورزشی روستا در جمع خبرنگاران در شاهین شهر افزود: یکی از هدف های برگزاری این رویداد شناسایی و ثبت بازیهای بومی و روستایی کشور است تا پس از آمادگی کامل داخلی با کشورهایی که از این نظر با ما نزدیکند بتوانیم رقابت های بین المللی برگزار کنیم.
وی توضیح داد: با برگزاری این بازی ها بصورت جهانی و بین المللی از یکسو روستائیان در جهان هویتی خاص پیدا می کنند و از سوی حضور بانوان روستایی در این مسابقات به جهانیان این پیام را می رساند که شرایط حضور و درخشش برای بانوان ایرانی در همه عرصه ها فراهم است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری افزود: در این جشنواره بازی های بومی و محلی کشور به عنوان یکی از سرمایه های فرهنگی و ورزشی و آداب و سنتی که در روستاها محفوظ مانده بود به مردم معرفی می شود.
وی با بیان اینکه تاریخ برخی روستاهای کشور به بیش از 10 قرن می رسد، افزود: با برپایی این گونه مراسم و جشنواره ها وسایل و بازی های سرگم کننده که بستر تندرستی افراد جامعه را فراهم می کند شناسایی و به عنوان سرمایه های کهن به نسل جوان معرفی می شود.
رضوی تصریح کرد: متاسفانه یکی از ضعف های ما در کشور نبودمستند سازی است و به این منظور یکی از گام های مهم برای برگزاری این رویداد با هماهنگی فدراسیون ورزشی روستایی وزارت ورزش و جوانان و سایر دستگاه ها بویژه بخش های غیردولتی و سازمان های مردم نهاد مستند سازی این بازی های در قالب این جشنواره ملی است.
وی به حضور 31 استان در رقابت های این جشنواره اشاره کررد و گفت: با توجه به همکاری جدی مسئولان شهرستان شاهین شهر و میمه، این شهرستان جداگانه در این جشنواره شرکت کرده که با احتساب آن تعداد استان ها و مناطق شرکت کننده به 32 استان رسیده است.
رضوی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره شناسایی و احیای بازی های ورزشی بومی در روستاها گفت: آمار رشته های شناسایی شده بسیار است و تنها در استان اصفهان 500 نوع ورزش بومی و روستایی شناسایی شده و برنامه ریزی برای احیای این بازیها در دستور کار این معاونت قرار دارد.

**پارسال 160 هزار نفر شغل پایدار در روستاهای کشور ایجاد شد
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری افزود: در سال 95 تعداد 160 هزار نفر شغل پایدار و جدید در روستاهای سراسر کشور توسط دستگاه ها و نهادهای مختلف ایجاد شده است.
وی به توجه ویژه دولت به توسعه روستاها اشارره کرد و ادامه داد: رویکرد دولت در روستاها بصورت کارشناسی اجرا شده و توسعه روستاها به معنای واقعی در بحث های اجتماعی، اقصادی و فرهنگی صورت گرفته است.
رضوی همچنین به تشکیل شرکت‌های مشارکتی روستائیان در سراسر کشور اشاره کررد و گفت: اکنون استان هایی همچون اصفهان، یزد، سیستان وبلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی، قزوین، کرمانشاه و زنجان در این زمینه موفق عمل کردند و در کشور نمونه هستند.
نخستین جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا ‘ جام ریاست جمهوری’ با حضور 960 ورزشکار زن و مرد از سراسر کشور امروز (پنجشنبه) در ورزشگاه ملت شاهین شهر اصفهان آغاز شد.
این جشنواره با حضور ورزشکارانی از تمام استان های کشور با هدف توجه بیشتر به مناطق روستایی و معرفی فرهنگ و سنن و رشته های ورزشی بومی محلی و حفظ میراث معنوی و ناملموس به پیشنهاد معاونت توسعه روستا و مناطق محروم کشور نهاد ریاست جمهوری و با اجرای فدراسیون و هیات استانی ورزش روستایی و بازی های بومی، به مدت 2 روز برگزار می شود.
ورزشکاران حاضر در این جشنواره در بازی های بومی محلی هفت سنگ، دال پلان، چوب کشی، تیر و کمان دستی، لی لی، دوزبازی، گانیه، الختر و کشتی محلی به رقابت می پردازند.
در این جشنواره همچنین نمایشگاه صنایع دستی را اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان مشتمل بر 35 غرفه، آثار صنایع دستی بیش از 50 هنرمند این عرصه را در معرض نمایش قرار داده است.
اجرای موسیقی محلی توسط 12 گروه هنری از اقوام مختلف ایران و حضور چهره های هنری و سخنرانی مقامات ملی و استانی از برنامه های اعلام شده در این جشنواره است.
ورود و پذیرش هیات های ورزشی از سراسر کشور به شاهین شهر دیروز چهارشنبه انجام شد.
افتتاحیه رسمی این رویداد امشب برگزار می شود.
شهرستان شاهین شهر با وسعتی حدود 6 هزار کیلومتر مربع ؛در 25 کیلومتری شمال شهر اصفهان واقع است.
شبد**ت/ 6994 **1010
خبرنگار:آرزو فلاح** انتشار: حسن معظمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید